Arduino Relay MS Koniec

szkic

Arduino Relay MS Koniec

A więc projekt został zakończony.

Podsumowując

Rapsberry pi b+ steruje

– 3 przekaźnikami

– 3 przekaźniki sterują:

Router główny

Router zapasowy

Serwer

Odczytuje z portów wejścia/wyjścia temperaturę i wilgotność, a dokładnie za pomocą czujników DHT11 oraz DHT22 

choć DHT 22 trochę głupieje bo skoki wilgotności przekraczają 100% co jest błędem zapewne w kodzie gdzieś walnąłem się.

Wyświetlane są dzięki skryptowi dygraph-combined.js

Jak to wygląda na Raspberry pi ? I jak to się łączy oraz wysyła?

A więc leci to tak:

Raspberry odczytuje temperaturę i wilgotność oraz zapisuje za pomocą crontab do pliku csv, wygląda to tak 20160322151901,31.3,24.8 czyli data godzina, wilgotność i temperatura, a następnie drugi skrypt łączy się i wysyła przez ftp na serwer na którym za pomocą skryptu JS dane przedstawiane są w formie grafu.

Ogólnie jak będę miał czas i chęci to zrobię jeszcze skrypt archiwizujący ponieważ przy miesiącu ilość odczytów wynosi około 55 tysięcy ale na tę chwilę więcej mi nie trzeba.

A jak sterujesz przekaźnikami ktoś zapyta ?

Łącze się przez openvpn postawionym na raspberry i wpisuje krótką komendę która jest aliasem dłuższego polecenia, powiedzmy wyłącz 1 zamiast uruchom porty jako wyjście, uruchom jako stan wysoki niski, uruchom interfejs, wyłącz 1 przekaźnik, prawda że krócej ? Aliasy są bardzo przydatne w środowisku linux ponieważ krótkim poleceniem możemy zrobić wiele rzeczy, powiedzmy zrobić alias do aktualizacji listy repozytoriów i aktualizacji pakietów, np ” aktualizuj ” zamiast ” sudo apt-get update && apt-get upgrade ” jeszcze możemy dorzucić aktualizacje systemu odpalenie muzyki i wiele innych, małym szybkim aliasem.

Skoro już wspomniałem o Linuxie to postaram się wytłumaczyć z czym to się je i czemu Windows bierze od tego systemu wszystko pełnymi rękami 🙂

Wracając do projektu, bardzo przyjemny szybki sprawny projekt który jest pomocny przydatny i dodatkowo można go rozbudować, o wiele innych rzeczy, a czemu ? Bo linux oraz Raspberry pi ogranicza tylko nasza wyobraźnia, no i może ilość pinów (wejść/wyjść) w malince ale można i to poszerzyć dodając trochę fantazji i rejestry przesuwne ^^

 

Szkic całości

Szkic

Dodaj komentarz