Oscyloskop

Oscyloskop

 Oscyloskop

 A cóż to jest ?

To przyrząd do obserwowania i badania przebiegu prądu, podstawowy przyrząd każdej pracowni gdzie jest elektronika.

Koszty takiego urządzenia są dosyć spore ale dziś zajmijmy się mniejszą i tańszą wersją.

Możemy zbudować gotowy zestaw który chodzi na allegro koło 20 zł, podłącza się go pod port COM oraz kartę dźwiękową, do tego musimy mieć program do wymuszenia 10v na porcie COM oraz dodać jakiś ogranicznik żeby muzycznej nie spalić, można zawsze wybrać zasilanie bateryjne ale też żeby nasz oscyloskop nie przekłamywał to potrzebujemy stabilizator napięcia itp.

Postanowiłem więc rozpocząć pracę nad oscyloskopem skonstruowanego z mikro kontrolera atmega, zaczęło się od zakupienia gotowego zestawu czyli arduino nano v3 świetna baza do niedużych projektów oraz wyświetlacza graficznego.

Pierwszą koncepcją było utworzenie wyświetlacza do komputera sterowanego pilotem.

Czyli miał zbierać informacje z portów analogowych np temperaturę, napięcie, wilgotność, informacje RSS, co gra w winampie a także inne rzeczy, miał być sterowany pilotem przez podczerwieńowy odbiornik TSOP.

Ale ze względu na potrzebę innego urządzenia zaniechałem, więc kontynuując sprawę oscyloskopu po montażu wszystkiego brakowało najważniejszego, czyli kodu.

Szukając czy ktoś robił podobny projekt natrafiłem na Tego Pana https://www.youtube.com/watch?v=tOTx_lSTZNA który zrobił podobny projekt ale na Atmega mega, ucieszony pomysłem zacząłem od sprawdzania kodu potrzebowałem tylko kilku przeróbek odnośnie portów ponieważ miałem niektóre analogowe zajęte przez wyświetlacz.

Po zmianie kodu i wgraniu go na arduino moim oczom ukazał się piękny widok rzędu profesjonalnych oscyloskopów, pierwszy w ruch poszedł wzmacniacz operacyjny firmy philips,

po wykonaniu testów stwierdzam że jak na moje potrzeby w zupełności wystarcza takie małe cudeńko, jeszcze zastanawiam się nad próbą diagnozowania dzięki temu cacku samochodu,

ale to się okaże z czasem.

Poniżej zdjęcia wykonanego oscyloskopu.

Wielkie dzięki dla Prasad Pandit bez którego ten projekt by tak szybko nie ruszył.

Zapraszam również na jego kanał stronę,i zachęcam do wspierania go.

     

[wppa type=”slide” album=”19″]Any comment[/wppa]

Dodaj komentarz