ws2812b nodemcu

WS2812B

ws2812b nodemcu

A więc przyszedł czas na opisanie kolejnego projektu a dokładniej modyfikacji. Wcześniej zrobiłem oświetlenie do wnętrza samochodu na nodemcu oraz ledach RGB. Nie satysfakcjonowało mnie w pełni ponieważ połączenie led RGB dawało nie biały odcień a bardziej zielonkawy. Postanowiłem skorzystać z nowoczesnych rozwiązań ledów ws2812b oraz nodemcu V3. Trochę o WS2812B.

Ja wybrałem te z RGBW czyli wszystkie czerwony, zielony, niebieski plus biały zimny, a są to indywidualnie adresowane diody co za tym idzie każdy kolor i każdą diodę można osobno programować aby świeciła w danym momencie takim światłem i jasnością jaką chcemy.

Z specyfikacji

  • Każdy kolor można ustawić na 256 różnych stopni jasności
  • Paleta 16777216 kolorów.
  • 6 pinów, Vin ( zasilanie), Data in ( wejście danych), GND ( – ), Vout ( wyjście zasilania na kolejną diodę), Data out ( wyjście danych do kolejnej diody), GND ( minus do kolejnej diody)

Więcej specyfikacji w dokumentacji technicznej Adafruit tutaj  Są zalety i wady użycia WS2812b Z głównych zalet

  • możliwość programowania każdej diody indywidualnie co za tym idzie każda dioda może świecić w różnym odstępie czasu różnym kolorem
  • sterowanie za pomocą jednego kabla całego połączenia

z głównych wad

  • sterowanie za pomocą jednego kabla całego połączenia

Oczywiście wad i zalet jest więcej ale to zależy też od projektu który robimy, sterowanie za pomocą jednego kabla jest wadą i zaletą ponieważ jeżeli tworzymy jedną taśmę żeby oświetlić coś to jest to niewątpliwie zaleta. Jednak jeżeli chcemy oświetlić różne miejsca to albo musimy ciągnąć długie kable żeby wszystko szło w jednym ciągu albo w mikro-kontrolerze programujemy kolejne piny które sterują drugą taśmą. Przy pierwszym szkicu i testowaniu wyszło w miarę fajnie i ciekawie

Oczywiście w przypadku samochodu zawsze staram się jak najmniej ingerować w oryginalną instalację, dlatego też w oświetleniu wyjąłem żarówki. Przygotowałem małe zestawy które polutowałem od przedniej części oświetlenia poniżej tak to wygląda w audi S6C5.

Liczby oznaczają ilość diód led użytych patrząc od przednich lampek.

1    –    1   sam przód oświetlenia
4     –   4   przednie żarówki przy włączniku
1  –   3  – 3  – 1  tylne oświetlenie

Oczywiście przednie oświetlenie jako jeden ciąg niema problemu ale do tyłu użyłem oryginalnych kabli i gold pinów męskich jak poniżej żeby się wpiąć w wtyczki.

Znalezione obrazy dla zapytania złącze goldpin męski kabel

Dzięki czemu można było użyć oryginalnego okablowania samochodu oczywiście można by było połasić się o pociągnięcie kabli na tył, do drzwi, pod nogi ale tyle mi starczy bo nie chce rozbierać pół samochodu.

Pomierzyłem wejścia z wtyczki podpiąłem do przednich świateł i zaprogramowałem żeby jak się włączy wewnętrzne oświetlenie samochodu zapalają się na biało. Po podłączeniu i zaprogramowaniu można było się połączyć przez wifi z siecią S6C5, wejść w przeglądarkę wpisać adres nodemcu, ustawiać kolory i wzory tak jak nam się podoba.

Poniżej prezentacja jak to wszystko razem bangla.

ws2812b nodemcu

 

 

Oczywiście zawsze jak się coś robi na kolanie żeby sprawdzić co i jak działa zdarzają się wpadki, nodemcu V3 dotknął blaszki 12v z świateł i na szczęście poszły tylko kable od nodemcu a sam przeżył wypadek 🙂

NodeMcu v3

Także został wykonany duplikat projektu dla Chlorycustoms.pl.

Gorąco dziękuję społeczności GitHub bez której nie było by możliwości stworzenia tego projektu a w szczególności https://github.com/toblum/McLighting który utworzył kod który zmodyfikowałem do moich potrzeb.

Dodaj komentarz

7 + 13 =