Wentylatory

Wentylatory

Wentylatory 

Wentylatory czyli z serii odnawiamy wiatraki komputerowe, zadaniem wiatraków komputerowych jest przede wszystkim szybsza wymiana ciepła czy to na procesorze czy jak są zamontowane na obudowie, ale zawsze pojawia się po jakimś czasie zabójczy straszny i brzydki kurz, demontujemy i zabieramy się do roboty.

Najpierw odklejam naklejkę przyklejoną z dołu, mamy tam przeważnie plastikowe kółeczko które blokuje możliwość wypadnięcia wiatraka podczas pracy, delikatnie podważam wyciągam, i teraz czym by tu wyczyścić z kurzu, dobrym pomysłem jest zastosowanie pianki do czyszczenia klawiatur ze względu na zawarty alkohol który pomoże nam usunąć przyległy kurz, ale może także być każdy środek który zawiera alkohol, czemu alkohol ? Ponieważ jak zastosujemy pronto to z dnia na dzień będzie zbierał się nowy kurz znacznie szybciej, więc wiatrak już jest czysty co dalej ? Przede wszystkim musimy nasmarować metalową nóżkę na której jest zawleczka blokująca może być WD-40 bądź inny smar, warto dać ponieważ będzie piszczał i głośniej chodził, niestety moje wiatraki mają diody które nie pasują do obudowy, zatem zakupuje kilka czerwonych kilka niebieskich, odczepiam stare wylutowuje w wlutowuje nowe, jak zamocować ? Najlepiej klejem na ciepło ponieważ ułatwi to możliwość wymiany w razie uszkodzonej w przeciwieństwie to super klejów. Ważne jest aby nie pomylić biegunów ponieważ nie będą świecić, dobrze jest lekko polutować i podłączyć w celu sprawdzenia jeżeli nie wiemy jak podłączyć, koniec a efekt ? Jak dla mnie zadowalający i od razu lepiej wyglądają.

Wentylatory WentylatoryWentylatory

Wentylatory a po co i jakie?

Wentylatory zaraz po radiatorze procesorowym są najważniejszym podstawowym sposobem chłodzenia, czy to procesorów czy też innych układów elektronicznych które wydzielają dużą ilość ciepła pod wpływem napięcia, niektóre starsze komputery bądź słabsze procesory mogły być chłodzone pasywnie czyli bez wentylatorów, w nowszych zestawach już wymagane jest dobre chłodzenie co za tym idzie prócz dużego radiatora wentylator musi być odpowiedniej mocy aby schłodzić go pod obciążeniem, nawet chłodzenie wodne które jeszcze obniży nam normalną temperaturę pracy procesora, potrzebuje kilku wentylatorów aby schłodzić płyn.

A jakie wybrać? Jest to specyficzne pytanie ponieważ producenci procesorów dają nam w standardzie tak zwane boksowe wersje radiatorów z wentylatorami który nie zawsze dają rade, tym bardziej jak ja dostaje niższy radiator z aluminiowym rdzeniem do procesora I7 co jest skandalem gdzie do core2duo dostałem wyższy z miedzianym rdzeniem, w przypadku innych radiatorów które możemy sami dokupić aby lepiej schłodzić procka, same wentylatory są różne w zależności od zestawu chłodzącego, duże wolno obrotowe cichsze albo małe wysoko obrotowe głośniejsze, duże przeważnie stosuje się do obudowy aby był przepływ powietrza, a małe do procesorów, kart graficznych itd.

Dodaj komentarz

5 + 17 =