Serwer IBM x346

Serwer IBM X346

Serwer IBM x346

Serwer IBM x346. Serwer A cóż to takiego ? Objaśnień dużo a wytłumaczyć można prosto, jest to program bądź urządzenie na którym uruchomiony jest serwis z którym łączą się programy.

Proste ? Jeśli nie to serwerem możemy nazwać każdy komputer, laptop, sprzęt, na którym zainstalowany jest program który umożliwia np zbieranie danych w bazach (Mysql,sql…) bądź wymianę plików (FTP) bądź także publikować stronę internetową (apache), a także tworzyć tak zwane serwery gier.

Możemy podzielić je na Domowe oraz profesjonalne

Domowe

Laptop, komputer, terminal, czyli to wszystko co możemy połączyć z siecią czy to lokalną czy internet

Profesjonalne

Specjalne urządzenia prawdziwie zwane Serwerami które przede wszystkim zapewniają stabilność nie zawodność i łatwość wymieniania komponentów

Dokładniej ?

Domowych nie będę omawiał ponieważ każdy ma jakiś sprzęt na którym można zainstalować program który tworzy tak zwany serwis dla programów gier które się z nim łączą.

Profesjonalne zaś jak mój dawny serwer IBM x346, dlaczego dawny ? Ponieważ przy eksperymencie polegającym na przydzielaniu np domowemu komputerowi fizycznej mocy obliczeniowej serwera, na podstawie zapytań, niestety przy testach i skonstruowaniu specjalnej karty sieciowej coś poszło nie tak i spaliła się płyta główna ale to inna historia.

Serwerek zakupiłem sobie do celów testowych oraz edukacyjnych, na początku miał jeden procesor 3ghz na szynie 800mhz oraz 1gb ram z czasem pojawiły się już drugi procesor oraz 2gb ram.

Ale po co taka kobyła skoro można zrobić serwer na laptopie/komputerze itp ?

A to dlatego że są 2 zasilacze które są hot-swap czyli przy włączonym serwerze mogę jeden wyjąć i wymienić tak samo drugi, podobna jest sytuacja z dyskami po utworzeniu na np 3 systemu plików na pozostałych 3 można zrobić lustrzane odbicie, i można już wymieniać uszkodzony dysk przy włączonym serwerze bez konieczności wyłączania go.

Kolejną zaletą są 2 gbit karty sieciowe które świetnie sobie radzą przy większym obciążeniu serwera. System operacyjny Linux Ubuntu server LTS czyli Long Time Support, wspieranie na dłuższy czas. Miałem po instalowane od serwera Apache czyli serwera hostingu strony aż po serwer minecrafta dla siostrzeńca poradził sobie nawet przy ustawieniu dużej ilości TNT. Należy pamiętać że profesjonalne serwery mają liczyć co za tym idzie mają inną technologie, czyli procesory nie Intel Core itp a intel Xeon czyli dedykowany, tak samo jest z pamięcią Ram która jest Registred, aż po dyski które są na interfejsie SCSI.

Więc można powiedzieć że domowe serwery są dobre jeżeli robimy je na małą skalę czyli coś dla małej firmy, rodziny czy znajomych. Profesjonalne zaś na większą skalę gdzie zakładamy większe zużycie zasobów sprzętowych a także wymagamy dużej stabilności czyli aby był ciągle włączony.

Serwer IBM 346 specyfikacja

Procesor

Intel Xeon 2x3ghz na szynie 800mhz

Ram 

2 gb 400mhz Registred maksymalnie 16 gb ram

Dyski

2x36gb 10000rpm SCSI Ultra 320 z możliwością rozbudowy do 1,8TB  wraz z hot-swap, czyli wymieniam w każdym momencie standardowo zainstalowany RAID-0 oraz RAID-1 u mnie doinstalowany RAID-5, co to jest ?

To takie urządzonko obsługujące dyski i umożliwiające wirtualne łączenie, czyli mamy 2x36gb możemy zraidować i będzie wyświetlał jako 1x72gb bądź możemy sprawić aby kopiował z jednego na drugi tak zwane lustrzane odbicie.

Sieć

2 gigabitowe karty sieciowe plus 2 systemy zarządzania systemem, czyli możemy konfigurować serwer przez sieć bezpośrednio a także możemy sprawdzić czy coś się nie uszkodziło.

Zasilanie

Tutaj trochę ciężka sprawa na domowy użytek ponieważ standardowo zamontowane są 2 zasilacze po 625 wat, można mieć podłączony 1 ale dwa są po to aby był stabilny, także serwer nie zużywa całej mocy czyli 625 wat na raz i ciągle

 

Podsumowując serwer IBM x346 jest świetnym serwerem który jest stosunkowo nie drogi a można z nim się trochę pobawić a także stworzyć profesjonalny serwer różnych usług sieciowych.

Serwer IBM X346

Specyfikacja

[wppa type=”cover” album=”39″ align=”center”]Serwer IBM X346[/wppa]

Dodaj komentarz

1 × trzy =