Procesory
Procesory ach te procesory, czyli co ja mam wybrać, na rynku można zobaczyć że jest ich do wyboru do koloru, różne firmy generacji itp.
Poukładajmy od początku i pokrótce, wybór zależy od tego co będziemy chcieli na komputerze/laptopie robić, bo poco nam 8 rdzeniowy xeon, sorka zapędziłem się, poco nam czterordzeniowy 3ghz procesor i7 jak będziemy na nim pisać w wordzie i przeglądać stronki i robić przelewy. Jak w zupełności wystarczy nam do tego jedno rdzeniowy pentium 2,8 ghz,
pewnie pomyślicie że to przeżytek że muł itd, ale konfiguracja komputera to nie tylko procesor ale płyta główna, dysk, ram itp.
Bo co nam da dwu rdzeniowy procesor przy codziennych zmaganiach normalnego zjadacza chleba, gdzie będzie miał mało pamięci podręcznej będziemy mieli wolny ram i dysk na ata,
w starszej generacji procesorów typu jedno rdzeniowe czy dualcore i quadcore czyli w tych bez numeracji i3, i5 oraz i7 nie tylko ważna była częstotliwość taktowania a co to ? To częstotliwość pracy procesora, ale także ważna była szyna czyli FSB a także i głównie pamięć podręczna procesora L2 której powinno być jak najwięcej, w sumie podobnie jest z nowszymi procesorami ale w ich przypadku trzeba patrzeć na pamięć L3, do zakupionego procesora powinniśmy także dobrać odpowiednią płytę główną, możemy zobrazować sprzęt w następujący sposób:
Procesor – Serce
Płyta główna – Ciało
Dysk – pamięć trwała
Ram – pamięć chwilowa
Wszystko powinno być tak dobrane aby któraś część nie spowalniała drugiej, np jeżeli mamy
procesor core2duo który jest na FSB 1066 mhz
płytę główną która ma FSB 800mhz i szynę ramu 800 port SATA I
ram 1066mhz
Dysk Sata II
to od razu widzimy że ram, procesor oraz dysk nie będą pracowały na pełnych możliwościach zaś jak wybierzemy taką konfigurację
procesor core2duo który jest na FSB 800 mhz
płytę główną która ma FSB 1066mhz i szynę ramu 1066 port SATA II
ram 800mhz
Dysk Sata I
to mamy możliwość późniejszej modernizacji, czyli możemy kupić procesor na szybszej szynie jak i ram oraz kupić już dysk na Sata II
także albo dobieramy sprzęt żeby wszystko do siebie pasowało, albo inwestujemy w troszkę lepszą płytę która umożliwi nam późniejsze modyfikacje.
Częstotliwości pentium 2,8 ghz jest przykładową ponieważ fakt czy komputer chodzi szybko czy wolno zależy od całej konfiguracji, systemu oraz naszego własnego odczucia.
Ponieważ dla jednego nowszy komputer z i5 będzie wolny dla drugiego stary athlon 1800+ będzie w zupełności wystarczał i chodził szybko.
Zdjęcia procesorów Zdjęcia pamięci ram Zdjęcia płyt głównych