Konica minolta Z5

Konica Minolta Z5

Konica minolta Z5

Konica minolta Z5, trochę z innej beczki, aparat konica minolta Z5 półprofesjonalny aparat, 5 megapikseli rozdzielczości, możliwość nagrywania filmików 640×480, 12 krotny zoom, oraz mechaniczny anty-shake, hmmm tylko 5 megapikseli mała rozdzielczość filmów i co to ten mechaniczny anty-shake?

Na rozdzielczość odpowiem tylko i aż, jakość zdjęcia nie zależy od rozdzielczości matrycy a od samej matrycy i obiektywu, duża rozdzielczość przyda nam się jeżeli chcemy wykorzystać detale ze zdjęcia, chcemy bardzo mocno przybliżać zdjęcia, bądź chcemy drukować bilbordy, i taka właśnie jest różnica pomiędzy apratem który ma 5mpx a tym co ma 15 mpx nie porównując oczywiście samych matryc, mała rozdzielczość wynika z ograniczeń łapania światła w miarę normalnej szybkości przez matrycę.

12 krotny zoom to dosyć fajny atut ponieważ możemy przybliżyć odległy obiekt bądź osobę, pamiętajmy że przy przybliżaniu łapiemy mniej światła i zdjęcia przy słabym oświetleniu mogą być poruszone.

Co to jest mechaniczny anty-shake ? To takie coś jak amortyzatory samochodowe, gdybyśmy zdemontowali amortyzatory to by trzęsło, w tym aparacie zaś są sprężynki które amortyzują ruch dzięki czemu robiąc zdjęcia w ruchu nie są aż tak bardzo poruszone/niewyraźne.

Tak pokrótce na koniec jak działa aparat, podzielmy na:

Szybkość migawki czyli czas naświetlania matrycy, w przypadku zdjęć ruchomego celu musi być ustawiona na szybką np 1/500, 1/1000 a w przypadku zdjęć astralnych czyli w nocy będą to dłuższe czasy np 1/5 bądź kilka nawet sekund.

Otwarcie przesłony czyli jak szeroko otwarta jest przesłona, w dzień będzie bardziej przymknięta tak samo jak przybliżamy przesłona się bardziej przymyka, przez co mniej światła trafia do matrycy, przy słabszym oświetleniu będzie ona bardziej otwarta.

Jak zobrazować ?

Szybkość migawki – Szybkość mrugnięcia okiem, inaczej jest jak mrugamy patrząc na coś a w przypadku długiego wpatrywania gdy spojrzymy w innym kierunku przez chwilę będziemy widzieć rzecz w którą się wpatrywaliśmy.

Otwarcie przesłony – w ciągu dnia nasze źrenice są malutkie czyli do plamki oka trafia mniej światła, w nocy zaś mamy duże ponieważ oko automatycznie chce złapać więcej światła.

A flash czyli błysk ? Tak jakby było zbyt ciemno a byśmy zaświecili latarką żeby więcej zobaczyć.

Także nieważne jaki sprzęt, trzeba po prostu znać podstawy i próbować eksperymentować, cykać cykać cykać, jak na początek ta Konica minolta z5 uważam że jest świetnym pół profesjonalnym aparatem 🙂

 

[wppa type=”cover” album=”48″ align=”center”]Konica minolta Z5[/wppa]

Zdjęcia minolty 

Dodaj komentarz

20 − 19 =